X
تبلیغات
رایتل

پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران

ریز‌گرد‌های غرب کشور تهدیدی برای زنبورستان‌ها

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران گفت: ریز‌گرد‌ها در استان‌های غربی کشور آغاز شده است که می‌تواند به زنبورستان‌ها و صنعت زنبورعسل آسیب برساند.

رییسی سرحدی اظهار کرد: ریز‌گرد‌ها روی گل‌ها می‌نشینند و با خشک‌ کردن منبع شهد آنها باعث می‌شود میزان برداشت عسل کاهش یابد.
وی افزود: در صنعت زنبورداری کشور پتانسیل تولید 70 هزار تن عسل در سال وجود دارد که چنین مشکلاتی می‌تواند به این صنعت آسیب برساند اما باید ضمن برطرف‌ کردن معضلات و چالش‌های موجود متوسط برداشت عسل را به 20 کیلوگرم افزایش دهیم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران گفت: تاکنون درخواست‌های بسیاری به سازمان محیط زیست مبنی بر مقابله با ریز‌گردها و جلوگیری از خسارت‌های احتمالی وارد‌ شده به بخش‌های مختلف مانند صنعت زنبورداری ارسال شده اما پاسخ مناسبی از این سازمان دریافت نکرده‌ایم و اقدامات مناسبی برای جلوگیری از پدیده ریز‌گرد‌ها انجام نشده است.
رییسی سرحدی با بیان این‌که پدیده ریز‌گرد‌ها به زنبورستان‌های آذربایجان غربی، کردستان، لرستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان آسیب وارد می‌کند، اظهار کرد: اگر برای حل معضل ریز‌گرد‌ها تدبیری اندیشیده نشود، می‌تواند باعث کاهش جمعیت کندوهای زنبور‌عسل و کاهش میزان تولید عسل در کشور شود.